III Niedziela Wielkanocy – 05.05.2019

III Niedziela Wielkanocy – 05.05.2019


1. Dziś rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny, podczas nabożeństwa majowego odczytamy fragment z Ewangelii Św. Jana. Zachęcamy do codziennej lektury Pisma Świętego.
2. W rozpoczynającym się tygodniu w Liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
– w poniedziałek – święto świętych Filipa i Jakuba, apostołów;
– we wtorek – kolejny dzień nowenny przed uroczystością św. Antoniego z Padwy;
– w środę – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski;
– za tydzień Niedziela Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
3. Nabożeństwa majowe w naszej świątyni są odprawiane w dni powszednie po Mszy o godz. 18:00 i w niedziele o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach.
4. Spotkanie organizacyjne dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodziców we wtorek i w czwartek po Mszy św. o godz. 18:00.
5. W środę swoje imieniny obchodzi o. Stanisław Górni. Z tej racji życzymy mu dużo zdrowia, radości i pokoju serca, Bożego błogosławieństwa na każdy dzień, opieki św. Franciszka oraz swojego Patrona i wiele radości ze służby w kapłaństwie i Zakonie. Za wszelkie prace, życzliwość i dobroć składamy serdeczne podziękowania. Otoczmy Solenizanta, o. Stanisława naszą modlitwą. Zapraszamy na Mszę świętą imieninową, sprawowaną przez o. Stanisław w środę o godz. 18:00.
6. W przyszłą niedziele będziemy zbierać ofiary do puszek na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Kalwarii Zebrzydowskiej.
7. Komunikat Metropolity Krakowskiego
Ukochani Archidiecezjanie!
Zbliża się uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Przygotowujemy się do niej, przeżywając nowennę ku Jego czci, odprawianą w królewskiej katedrze na Wawelu i we wspólnotach parafialnych. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę, która odbędzie się w niedzielę 12 maja. Procesja ta, z udziałem Episkopatu Polski, wyruszy z wawelskiego wzgórza o godz. 8:30. Mszy świętej na Skałce przewodniczyć będzie i homilię wygłosi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Osobę Ojca Świętego będzie reprezentował Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
W tym roku z powodu remontu ulic: Stradom oraz Krakowskiej procesja przejdzie inną trasą niż zwykle. Pójdziemy ulicami: Podzamcze, Bernardyńską, bulwarami wiślanymi, Dietla, Augustiańską i Skałeczną. Trasa została uzgodniona w porozumieniu z urzędnikami Urzędu Miasta Krakowa. Przychylając się do ich sugestii, biorących pod uwagę możliwe duże utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców Krakowa, postanowiłem, że w tym roku po zakończeniu Mszy na Skałce nie będzie procesji powrotnej do katedry na Wawelu. Uroczystości ku czci św. Stanisława zakończymy przy ołtarzu Trzeciego Tysiąclecia.
Doroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy. Niech więc i w tym roku połączy nas gorąca modlitwa za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich Rodaków w kraju i poza granicami. Będziemy prosić o pomyślność dla naszej Ojczyzny przez wstawiennictwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który nazywany jest Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich Jej potrzebach.
Proszę, aby w procesji ku czci św. Stanisława były reprezentowane wszystkie wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Niech jak najliczniejszy udział w niej będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga. Naśladując przykład św. Stanisława, św. Jana Pawła II, a także polskich świętych i błogosławionych, żyjmy na co dzień duchem Ewangelii, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła.

Z pasterskim błogosławieństwem Arcybiskup Metropolita Krakowski
Marek Jędraszewski

8. W minionym tygodniu Bóg odwołał z naszej wspólnoty: śp. Władysława Chmielarz. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…”

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom rozpoczętego tygodnia życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej oraz św. Antoniego patrona naszej świątyni i parafii.