Spotkanie opłatkowe Solidarności


Jan Głąbiński/ Tygodnik PodhalańskiJan Głąbiński/Tygodnik Podhalański
fot. Jan Głąbiński/Tygodnik Podhalański

W ostatnią niedzielę Starego Roku 2019 o godzinie 19.00 odprawiona została Msza święta w kościele św. Antoniego na Bystrem w Zakopanem w intencji naszej Ojczyzny. We Mszy św. wzięli udział wierni, którym bardzo leżą na sercu sprawy Ojczyzny i jej pomyślność. Między innymi przedstawiciele “Solidarności” Zakopiańskiej i Nowotarskiej, oraz Poczty Sztandarowe. W aurze bożonarodzeniowej szopki i przy śpiewie kolęd, Mszy św. przewodniczył i wygłosił kazanie o. Antoni Kluska – kapelan “Solidarności”.
Następnie po zakończeniu Mszy św. miał miejsce opłatek “Solidarności”. W refektarzu klasztornym zgromadziło się 35 osób, wśród nich przedstawicieli “Solidarności” Zakopiańskiej, Nowotarskiej, oraz pracownicy, przedstawiciele PKL, ZEW Niedzica. Po wspólnej modlitwie, życzenia wszystkim złożył o. Antoni Kluska, następnie pan Krzysztof Lichota przewodniczący “Solidarności” Zakopiańskiej i Nowotarskiej pan Leszek Jankowski. Łamanie się opłatkiem skłaniało do życzeń szczególnych, w których pamiętano m. in. o Ojczyźnie, “Solidarności” i solidarności między ludzkiej oraz rodzinie i osobiste. Są to zazwyczaj życzenia pełne wzruszeń tych, którzy byli zarówno internowani w czasie stanu wojennego, jak i prześladowani i szykanowani przez władzę.
Przy bigosie i innych świątecznych wypiekach, które przygotowano na tę chwilę, czas upłynął na rozmowach i wspomnieniach oraz śpiewie kolęd i pastorałek. Spotkanie trwało ok. dwóch godzin. Po czym wszyscy w radosnym nastroju udali się do swoich domów.