Sanktuarium św. Antoniego


Wreszcie nadszedł ten oczekiwany przez nas dzień, radosny i świąteczny. Wyglądał następująco. Od wczorajszej Mszy św. wieczornej przez cały dzień dzisiejszy kazania głosił o. Tytus Fułat z Krakowa.
O 10.45 ojciec proboszcz udał się na Jaszczurówkę (gdzie przebywał ks. abp Marek Jędraszewski), do sióstr Urszulanek i stamtąd dwoma dorożkami, w jednej z nich, ks. abp Marek Jędraszewski, kapelan, ks. Rafał i kanclerz Kurii z Krakowa ks. Grzegorz Kotala oraz o. proboszcz udali sie w stronę klasztoru. W drugiej dorożce jechała kapela góralska państwa “Lasaków” z Jaszczurówki, przygrywając w czasie drogi.
Po dojeździe do nowego ronda miało miejsce jego poświęcenie. Dokonał tego ks. abp Marek Jędraszewski. Okolicznościowe przemówienie i podziękowanie złożył na ręce ks. abpa burmistrz Zakopanego pan Leszek Dorula, który wraz z innymi pracownikami urzędu miasta, oczekiwali na ten moment poświęcenia. Ks. Abp otrzymał również piękny bukiet róż. Poświęcenie ronda włączone było jako jeden z punktów obchodów 100-lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, zaplanowanych przez Miasto Zakopane. Niestety ze względu na koronawirusa i wszelkie obostrzenia z tym związane, czekało to aż do tej pory. Zaproponowałem panu burmistrzowi, aby połączyć to poświęcenie z uroczystym nadaniem naszemu kościołowi tytułu Sanktuarium. i tak się też stało. Rondo otrzymało po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Radę Miasta Zakopane imię Świętego Brata Alberta Chmielowskiego.
Dalej dorożkami udaliśmy się w stronę kościoła, gdzie przy bramce kościelnej czekali wraz z ludem nasz Ojciec Prowincjał Teofil Czarniak i kustosz kalwaryjski o. Konrad Cholewa, który mimo rozpoczynającego sie dzisiaj odpustu kalwaryjskiego zaszczycił nas swoja obecnością. Udaliśmy się wszyscy do kościoła pokłonić się przed Najświętszym Sakramentem i figurą świętego Antoniego. Przed głównym wejściem powitały nas Sztandary “Solidarności” Zakopiańskiej i Nowotarskiej. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się do zakrystii, aby przygotować się i ubrać do sprawowania Eucharystii. W Koncelebrze udział wzięli: Ks. Abp Marek Jędraszewski, kapelan ks. Rafał, ks. kanclerz Kurii Krakowskiej ks. Grzegorz Kotala, O. Antoni Kluska, proboszcz, o. Daniel Kęska, wikary, o. Prowincjał Teofil Czarniak, o. Kustosz kalwaryjski Konrad Cholewa, ks. dziekan zakopiański Bogusław Filipiak, ks. infułat Stanisław Olszówka, proboszcz i przełożony z Olczy ks. Jerzy Grzyb, były proboszcz z Olczy ks. Mieczysław Kozłowski, przedstawiciel ks. Jezuitów z Górki. Ponadto obecni byli ks. proboszcz z par. Świętego Krzyża z Zakopanego i rzecznik prasowy naszej prowincji o. Alojzy Garbarz i trzech braci kleryków, br. Tobiasz i br. Waldemar, w tym br. diakon Filip , który podczas liturgii grał na organach.
Po wprowadzeniu sztandarów i pozdrowieniu przemówił najpierw o. proboszcz o. Antoni Kluska robiąc wprowadzenie do całej uroczystości i witając wszystkich obecnych gości, następnie w imieniu parafii panie z żywego różańca powitały ks. abpa wręczając kwiaty, a przemówienie wygłosiła pani Janina Gościej.
Po powitaniach ks. kanclerz Grzegorz Kotala odczytał dekret o ustanowieniu naszego kościoła SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO Z PADWY. Po czym ten dekret ks. abp wręczył o. proboszczowi przy gromkich brawach wszystkich obecnych w kościele.

Podczas Mszy św. Kazanie okolicznościowe wygłosił sam Ordynariusz abp Marek Jędraszewski, przybliżając nam postać św. Antoniego.
Podczas Mszy św. połowa ludzi była w sanktuarium a połowa na zewnątrz na krzesłach, które zostały przed kościołem ustawione dla wiernych. Jak należało wszyscy uczestnicy mieli założone maseczki ochronne na usta i nos.
Po zakończeniu Mszy św. nastąpiły podziękowania, najpierw uczynił to o. prowincjał Teofil Czarniak dziękując ks. arcybiskupowi oraz o. Antoniemu za starania i doprowadzenia do końca, aż do ogłoszenia Sanktuarium. Następnie o. Antoni Kluska nowy Kustosz tego Sanktuarium, po nim Burmistrz Zakopanego, jeszcze raz podziękował za poświęcenie ronda im Brata Alberta Chmielowskiego, dalej podziękowanie za ustanowienie kościoła naszego Sanktuarium podziękował pan Starosta Powiatu Zakopiańskiego pan Piotr Bąk w asyście wice starosty pana Jerzego Zacharko. oraz przedstawiciele parafii, którzy wręczyli przygotowany przez państwa Bryjaków “kosz pełen niespodzianek”. Wszyscy wręczyli kwiaty arcybiskupowi kustoszowi i przemówienia , które wygłosili. Po zakończeniu było spotkanie przy obiedzie z ks. abpem Markiem Jędraszewskim duchowieństwo i goście zaproszeni, choć nie wszyscy ze względu na obawy przez zarażeniem (ale to zrozumiałe). Po obiedzie był serwowany piękny tort zrobiony przez siostry Służebniczki Wielkopolskie z Bulwarów Słowackiego.
Uroczystość wielka, piękna i niepowtarzalna. Święty Antoni został w naszej świątyni uwielbiony i uczczony za jego wstawiennictwo dla tego ludu , który tu przybywa, aby sie modlić. za jego wstawiennictwem do Boga i prosić o łaski i cuda.
Wielka pomocą podczas tych uroczystości służyli nam panowie z Parafialnej Asysty Góralskiej, a także Straż Miejska i Policja zakopiańska, którzy czuwali nad spokojnym przebiegiem naszych uroczystości. Składamy im serdeczne podziękowania.

o. Antoni Kluska

kustosz sanktuarium