Niedziela Palmowa – 05.04.2020 r.

Niedziela Palmowa – 05.04.2020 r.


1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
2. Ze smutkiem przypominamy, że według wskazań Konferencji Episkopatu Polski tegoroczne ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE odbędzie się w tym roku bez udziału wiernych. Zachęcamy do korzystania z transmisji tych Liturgii w środkach społecznego przekazu i włączenia się w nie wraz ze WSZYSTKIMI DOMOWNIKAMI.
3. W tym roku ze względu na szczególną sytuację nie przygotowuje się Ciemnicy, Grobu Pańskiego i nie organizuje się poświęcenia pokarmów. Zachęcamy jednak do obrzędu błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym (tekst obrzędu umieściliśmy na naszej stronie internetowej).
4. W Wielki Piątek adorujmy krzyż w naszych domach. O godz.: 15:00 odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
5. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcam do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach. Będzie to wyjątkowy Tydzień, który zapewne zapamiętamy do końca życia. Dlatego zachęcamy do wyjątkowej modlitwy w naszych domach.
6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tabernakulum. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00 bez udziału wiernych (w czasie liturgii kościół będzie zamknięty).
7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00 bez udziału wiernych (w czasie liturgii kościół będzie zamknięty).
8. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
9. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00 bez udziału wiernych (w czasie liturgii kościół będzie zamknięty). Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem.
10. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Msza święta Rezurekcyjna. Nie ma procesji rezurekcyjnej. Wyjątkowo w tym roku celebrans na rozpoczęcie liturgii Mszy Świętej Rezurekcyjnej udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii przed głównymi drzwiami kościoła. Następne Msze święte o godz. 8.30; 10.00; 11.30; 17.00; 19.00.

11. W związku z zaistniałą sytuacją i „pozostaniem w domu” zapraszamy wszystkich naszych parafian z dekanatu zakopiańskiego, wirtualnych gości i mieszkańców całego Podhala, aby poprzez transmisję internetową wzięli udział duchowo w tradycyjnej Drodze Krzyżowej ulicami Zakopanego odprawianej w Niedzielę Palmową, modląc się wspólnie o ustąpienie epidemii. W rozważaniach będzie także okazja do okazania modlitewnej wdzięczności wszystkim, którzy walczą o nasze zdrowie, życie i przetrwanie w tych trudnych chwilach. Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 16.00 przed Sanktuarium Najświętszej Rodziny, a zakończy w kościele Św. Krzyża. Wszyscy pozostajemy w domu, poszczególni księża z wszystkich parafii pojedyńczo będą stali wzdłuż ulic czytając kolejne rozważania stacji, nie przechodząc dalej, a tylko wóz transmisyjny będzie pokonywał całą trasę. Wspólne przeżycie Drogi Krzyżowej będzie możliwe dzięki transmisji na: tvpodhale.info

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

***
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.